تبلیغات
شعرا و نویسنده گان - صفا-ذبیح الله

شعرا و نویسنده گان
 

صفا-ذبیح الله(1290-1378ه ش )

دکتر ذبیح الله صفا نویسنده ،پژوهشگر و استاد ادبیات زبان فارسی ،  وی درسال 1290ه ش در شهمیرزاد سمنان بدنیا آمد.پس از اتمام تحصیلات متوسطه در مدرسه دارالفنون،برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شد و بعد از گذراندن دورۀ کارشناسی به اخذ درجه دکترای ادبیات نائل آمد و درسال 1322 از رساله دکترای خود با عنوان «حماسه سرائی در ایران »دفاع کرد.

دکترصفا،پس از چندی به سمت دانشیاری دردانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران استخدام شد و پس به مقام استادی ارتقاء یافت و مدتها نیز مسئول انتشارات دانشگاه و سردبیر مجلۀ دانشکدۀ ادبیات و رئیس دانشکدۀ تهران و نیز معاون کمیسیون ملی یونسکو در ایران بود.

دکتر صفا دارای تالیفات متعدد و متنوع است که مهمترین آنها دورۀ تاریخ ادبیات ایران(در6000صفحه)مفصل ترین و جامع ترین کتاب موجود در زمینۀ تاریخ ادبیات ایران پس از اسلام است.

دیگر تالیفات او عبارتند از : حماسه سرائی در ایران (1322) تاریخ علوم عقلی در تمدن اسلامی(1331)،گنجینه سخن(گزیده نثرفارسی،1338)،گنج سخن(گزیده شعرفارسی،1339) ، تاریخ مفصل تحول نثرفارسی(در6مجلد،1338)،تاریخ علوم و ادبیات ایرانی (1347)،مقدمه ای بر تصوف تا قرن هفتم هجری (1354)آموزشگاه و آموزشها در ایران(1354).

دکترصفا همچنین متون فارسی متعددی را تصحیح و چاپ کرد که اهم آنها عبارتند از: اسرارالتوحید(از محمد بن منور)،دیوان جبلی(از عبدالواسع جبلی)،داراب نامه (از محمد بیغمی)، دیوان فرغانی(از سیف الدین محمد فرغانی)،ورقه و گلشاه (از عیوقی)،راحهً الارواح (از دقایقی مروزی)،دیوان اشراق (از اشراق آصفی).

نوشته شده در تاریخ جمعه 22 بهمن 1389 توسط agbar shirzad

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ