تبلیغات
شعرا و نویسنده گان - همائی جلال الدین

شعرا و نویسنده گان
 

جلال الدین متخلص به <سنا> در دی ماه سال1278 شمسی در اصفهان به دنیا آمد .پدرش میرزا ابوالقاسم محمد نصیر،متخلص به <طرب>از ادیبان شاعران وخوشنویسان  زمان خود بود.

استاد همائی از میان خانواده برخاست که همگی اهل علم و ادب بودندو این خود می توانست زمینه ای مناسب برای پرورش هرچه بیشتر استعداد های ذاتی او باشد.او تعلیم و تربیت را نزد پدر و مادر آغاز کرد و خواندن قرآن کریم غرلیات حافظ و گلستان سعدی رااز آنها آموخت.

مرحوم همائی بعد ازآمادگی مقدماتی درمنزل،درمکتب خانه ای که دردوران قدیم رواج داشت به تحصیل پرداخت .پس از اتمام مکتب خانه ،درهفت سالگی به درس ادبیات عرب و فن عروض و معانی تا میرزا عبدالغفار حاضرشد.سپس وارد مدرسه

<حقایق>و بعد از آن وارد مدرسه <قدسیه>رفت و درآنجا جامع المقدمات ر فراگرفت و به تکمیل حساب سیاق و ترسل پرداخت.

استاد همائی درسال 1328ه ق در سن 11 سالگی به مدرسه نیماور اصفهان جهت ادامه تحصیل رفت.درین مدرسه به محضرمرحوم سید محمد باقردرچه ای که از مراجع بزرگ بود راه یافت و از آن مرد وارسته ،فیض بسیار برد و مدت بیست سال درشرایطی بسیار سخت توام با فقر شدید مالی به تحصیل ادامه داد.

همائی درخدمت حاج ملا جواد آدینه ای یک دوره کامل نجوم و معرقهَ التقویم و شرح کبیرفقه راخواندو فنون هیئت،ریاضی،فن اسطرلاب و استخراج تقویم رانزد حاج سید علی جناب فرا گرفت.همچنین یک دوره طب قدیم و کلیات قانون ابن سینا را از مرحوم شیخ محمد حکیم آموخت و درنزد حاج آقارحیم ارباب اصفهانی هیئت،نجوم،خلاصهً الحساب شیخ بهائی و مسائل ریاضی راتلمیذ کرد.

درسال1308 استاد جلال الدین همائی وارد خدمت رسمی دولت در وزارت معارف شد و در تبریز به تدریس پرداخت و بعد از چندی به تهران آمد و در دارالفنون  و سپس در دانشکده ادبیات و حقوق در دوره دکتری و لیسانس مشغول به کارشد .وی رسال1345 بنا به تقاضای خود باز نشسیه شد و از آن پس به تحقیق و تالیف ادامه داد.

ارمرحوم همائی تالیفات بسیاری چه بصورت متن یا بصورت مقدمه و تعلیفات جا مانده است که برخی ار آنها عبارتند از :تاریخ ادبیات ایران،غزالی نامه ،مولوی نامه،تاریخ اصفهان،رساله شعوبیه،دستورزبان فارسی،دیوان اشعار،صناعات ادبی،شرح احوال سروش اصفهانی،خیامی نامه،مختاری نامه،طربخانه،طلبه عطارو نسیم گلستان.همچنین حدود 12کتاب به تصحیح مقدمه ایشان و تعدادی کتاب درسی از دیگر آثارقلمی مرحوم همائی به شمار میرود.

سرانجام مرحوم جلال الدین همائی بعد از18 سال زندگی توام با تلاش و تدریس و تالیف در28 تیرماه سال1359 بعد از یک بیماری در تهران چشم از جهان فروبست و در زادگاه خود اصفهان به خاک سپرده شد.

نمونه کلام:

سوز دل

پایان شب سخن سرائی

می گفت زسوزدل «همائی»

فریاد کز این رباط کهگل

جان می کنم و نمی کنم دل

مرگ اخته تیغ برگلویم

من مست هوی و آرزویم

روزم سپری شده ست و سودا

امروز دهد امید فردا

مانده است دمی و آرزو ساز

من وعده سال می دهم باز

آزرده تنی ،فسرده جانی

درپوست کشیده استخوانی

درحنجره ام به تنگ انفاس

از فربهیم نشانه آماس

با دست نوان و پای خسته

بار سفرفراق بســــــــــــته

به طاقت رفتن و نه خفتن

نه حال شنیدن و نه گفتن

جزوهم محال پرورم نیست

می میرم و مرگ باورم نیست

زود آ که کنم به خواب سنگین

تن جامه زخون سینه رنگین

درخوابگه عدم برندم

لب تا ابد از سخن ببندم

زین دود و غبار تیره خاک

غسل و کفنم مگرکند پاک.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 دی 1389 توسط agbar shirzad

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ