تبلیغات
شعرا و نویسنده گان - فرخزاد فروغ

شعرا و نویسنده گان
 

فرخزاد فروغ

فروغ فرخزاد سومین فرزند سرهنگ محمد فرخزاد روز پانزدهم دیماه 1313 ،در تهران بدنیا آمد.

وی پس از تحصیلات ابتدائی ، دوره متوسط را تا کلاس سوم در دبیرستان خسرو خاور ادامه داد.از آن پس وارد هنرستان کمال الملک شدو به فرا گرفتن نقاشی پرداخت و نزد استاد(پتگر)نقاش معروف ،فنون نقاشی را آموخت.

در شانزده سالگی با پرویز شاپور ازدواج کرد.اما پس از یکی دو سال از او جدا شدو ازین پیوند پسری بنام کامیار شاپور به یادگارماند.

فروغ دوازده ساله بود که به سرودن شعر پرداخت،اما اشعار خودرا نپسندید،تا اینکه پس از دو سال شاعری را پس از سرگرفت و درین راه موفقیت بسیاری نصیبش شدو شعرش توجه محافل ادبی را به خود معطوف داشت.نخستین مجموعه شعرش رادرسال 1334 بنام (اسیر)طبع و نشر کرد.در22 سالگی مجموعه دیگری از اشعارش به نام (دیوار)چاپ گردید که با سروصدای زیاد همراه بود.در سال 1336سومین مجموعه شعرش با نام (عصیان )به دست چاپ سپرده شد.

فروغ در کتاب( زنان سخنور) می فرماید:واژه ها برای من در شمارقالب های زرین و زیبای هستندکه من پندار و احساسم را در آنها می نشانم.

زندگی دو روی بیشتر ندارد،حقیقت و مجاز.دامنه مجاز همیشه بی پایان و نامحدود است اما حقایق زندگی هیچگاه از حدود معینی تجاوز نمی کند...

من از حقیقت نمی ترسم و پلاس عقل برسر دیوانگی  ها نمی پوشانم .من بند از پای دلم بر میدارم و هرچه در دل دارم می گویم .خواهشم این است  که اگر مردم مانند من نیست لاقل آنها بدانند که من چه احساس کرده ام.

فروغ فرخزاد در سال 1335 در 23 سالگی در کار سینما روی آورد و در شرکت (گلستان فلم) به کار مشغول شد.در سال 1338 به انگلستان سفر کرد تا درزمینه تهیه فلم ،بررسی و مطالعه نماید.درسال1339 موسسه ملی کانادا از گلستان فلم خواست که فلم کوتاهی از مراسم ازدواج در ایران تهیه نماید.فروغ برای اولین بار درین فلم بازی کرد و پس از آن در تهیه فلم های آب گرم ،موج و مرجان و خارا،دریا،خانه سیاه(  مربوط به زندگی جذامی ها)و نیز نمایشگاه شش شخصیت در جستجوی نویسنده اثرپیراندللو نویسنده شهیر ایتالیائی بازی کرد و درسال 1342 در تهیه فلم خشت و آئینه با ابراهیم گلستان همکاری نمود  و برینده بهترین فلم مستند گردید .درهمان سال سفری به آلمان و ایتالیا و فرانسه کردو در ضمن به فراگرفتن زبان انگلیسی و ایتالیائی و فرانسوی پرداخت  و نمایشنامه ژان مقدس ،اثر برنارد شاو ،وسیاحت نامه هنری میلر در یونان به نام ستون سنگی  ماروسی رابه فارسی ترجمه کرد.

فروغ در سال 1342 چهارمین مجموعه شعرش رابه نام (تولدی دیگر)طبع و نشر کرد و درسال 1343 برای شرکت در دومین فیستیوال  فلم (پژارو)در ایتالیا سفر کردو درسال 1344 سازمان یونسکوی فلمی نیم ساعته از زندگی او تهیه کرد و سر انجام در 24 بهمن ماه سال 1345 در 33 سالگی در اثر سانحه اتومبیل  در گذشت و در گورستان ظهیرالدوله ء شمیران به خاک سپرده شد.

فروغ شاعری هنرمند و توانا بود ، در شعر و ادب فارسی جائی برای خود باز کرد و درمیان شعرای زن عصرش ،شعرش جنجال بر انگیز و مطرح بود .وی هم در شعر سنتی و هم در شعر نو کارکرد و درخشید.

بعد ازمرگش آخرین شعرهای چاپ نشده اش به نام ایمان بیاوریم  به آغاز قصل سرد ،درسال 1353 چاپ گردید که شعر های آزاد است،عده ای عقیده دارند ، بهترین شعر های فروغ درین کتاب است.

این قطعات از سرود ها ی اوست:

دلم گرفته

دلم گرفته

دلم گرفته

به ایوان میروم و انگشتانم را

بر پوست کشیده شب می کشم

چراغ های رابطه تاریک اند

چراغ های رابطه تاریک اند

کسی مرابه آفتاب معرفی نخواهد کرد

کسی مرا به مهمانی گنجشک ها نخواهد برد

پرواز را به خاطر بسپار

پرنده مردنی ست.

وداع

میروم خسته و افسرده و زار

سوی منزلگه و یرانه خویش

به خدا میبرم از شهر شما

دل افسرده  و دیوانه خویش

می برم تاکه در آن نقطه دور

شستشویش دهم از رنگ گناه

شسیشویش دهم از لکه عشق

زین همه خواهش بیجا و تباه

می برم تا زتو دورش سازم

زتو...ای جلوه امید محال

می برم زنده بگورش سازم

تا دگر گر نکشد بهر وصال

ناله می لرزد و می زقصد اشک

آه...بگذار که بگریزم من

ازتو...ای چشمه جوشان گناه

بهتر است اینکه بپرهیزم من

عاقبت قید سفر پایم بست

می روم ...خنده به لب...خونین دل

می روم ...از سرمن دست بکش

ای امید عبث بی حاصل...؟

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 دی 1389 توسط agbar shirzad

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ