تبلیغات
شعرا و نویسنده گان - امیری فیروز کوهی

شعرا و نویسنده گان
 

امیری فیروز کوهی

سید کریم میری فیروز کوهی ،متخلص به «امیری»فرزند سید مصطفی قلی(متنظم الدوله)درسال 1289  ه ش در روستای فراخ آباد فیروز کوه بدنیا آمد.

جد اعلی وی امیر محمد حسین خان سردار از جمله فاتحین هرات و آثار او در مازندران معروف است.اولین دبستان خیریه ایتام درتهران که به دبیرستان فیروزکوهی مشهور است از آثار این خاندان می باشد.

استاد امیری در7 سالگی به اتفاق پدر به تهران آمد و درهمان سال پدرش بدرود حیات گفت.از آن پس با حمایت مادرخود به تحصیل ادامه دادو درمدارس ثروت و الیانس و کالج امریکائی به فراگرفتن دانش مشغول گردید.پس از چندی دوره کلاس ثبت را گذراند و به عضویت اداره ثبت در آمد .وی درسال1314 شمسی شروع به تحصیل علوم قدیم نمود و سالیانی دراز در خدمت شیخ عبدالنبی کجوری و آقا سید حسین کاشانی تلمیذ کرد و نیز از محضر کاظم عصار و میرزا خلیل کمره ئی  و برخی دیگراز بزرگان بهره برد پس از چندین سال خدمت ،اداره ثبت را ترک گفت و به تصدی دفتر اسناد رسمی پرداخت و سرانجام آن رانیز وانهاد و یکسره به کار تالیف و تحقیق همت گماشت.

امیری ار شعرای غزل سرای معاصر است که به فارسی و عربی شعر می سرود و بعضی از اشعار عربی او در روزنامه اقدام چاپ و منتشر شده است .او از مجدّدین سبک هندی درقرن ماست که غزلیاتش درین سبک سروده شده است اما درقصائد از سبک خراسانی پیروی کرده است.

وی اقزون بر فضائل علمی درسجایای اخلاقی نیز مقامی بلند داشت.او سرانجام در19 ماه مهرسال1363 چشم ازجهان فروبست.آثار این شاعر بزرگ عبارتند از :دیوان اشعاردرسه جلد، تعلیفاتی چند بر برخی از کتب حکمت و کلام و رجال ،ترجمه نفس المهموم ،ترجمه مکاتیب نهج البلاغه و

مقالات مختلف ادبی ونیز مقدمه دیوان صائب.

نمونه کلام:

از خود رسته

هرکه راخواهی بده گنج وصال خویشتن

می روم زینجا،من و کنج ملال خویشتن

راه و رسم زندگی از عافیت سوزان مپرس

من نه آن رندم که بشناسم مال خویشتن

دوش بایادت چنان بودم که با بزم و طرب

شمع را درگریه آوردم زحال خویشتن

سیر گل ارزانی یاران که من درکنج غم

گوشه دارم که شادم زحال خویشتن

چون نسوزم ؟ز آه برق آسای خویش

سوختم درگلشن هستی نهال خویشتن

درقفس تاجلوه روی گلم آمد به یاد

سر فرو بردم ز حسرت زیربال خویشتن

نیست از خود رستگاران را تاب پند کس«امیر»

یک نفس امشب بهل مارا به حال خویشتن.

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 دی 1389 توسط agbar shirzad

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ